Разлика помеѓу преработките на „Скриеносеменици“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Отстрането уредувањето на 89.185.220.236 (разговор), вратено на последната верзија на Buli)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Цветот веројатно еволуирал од некоја изумрена голосемена група на растенија која поседувала хермафродитни [[Шишарка|шишарки]] кои се опрашувале со помош на [[инсект]]и. Денешните голосеменици најчесто се опрашуваат со ветер ([[анемофилија]]), но кај некои [[фосил]]и постојат индикации за опрашување со инсекти ([[ентомофилија]]).
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Растенија]]
[[Категорија:Скриеносеменици| ]]