Разлика помеѓу преработките на „Изотоп“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
''Атомскиот број'' се однесува на бројот на [[протон]]и во атомот. Одовде, изотопи на одреден елемент имаат ист број на протони. Разликата во атомските маси произлегува од разликата во бројот на [[неутрон]]и во [[атомско јадро|атомското јадро]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Изотопи| ]]
[[Категорија:Хемија]]