Разлика помеѓу преработките на „Густина на населеност“

embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q22856 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Густината на населението се зголемува со зголемувањето на бројот на луѓе. Дел од светските научници сметаат дека постои граница колку луѓе земјата може да издржи.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Географија]]