Разлика помеѓу преработките на „Хејмаркетски немири“

embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
Судењето на осуммината чикашки анархисти (познати како „[[Хејмаркетски маченици]]“) во левичарски, но и во научни кругови се смета за едно од најсериозните кршење на правдата во историјата на САД.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Историја на САД]]
[[Категорија:Анархизам]]