Сложени програмски јазици: Разлика помеѓу преработките

embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 33 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q211496 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Овие јазици директно се преведуваат на машински јазик. Типичен пример е програмскиот јазик [[C]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Програмски јазици]]