Гликобелковина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q187126 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Гликобелковините се со многу различен состав и особини. Според карактерот на [[полисахарид]]от, ги делиме на неутрални и кисели. Полисахаридите од првата група е со неутрален карактер и се состои од повеќе единици на [[моносахарид]]и или [[аминошеќер]]и. Полисахаридот на киселите гликобелковини е [[хијалуронска киселина]], [[хондроитин сулфурна киселина]] или се состои од повеќе единици на [[Хексуронска киселина|хексуронски киселини]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Белковини]]