Разлика помеѓу преработките на „Економска географија“

embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q187097 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Економската геогрефија според одредени услови и фактори се дели на: општа економска географија, која ја изучува разместеноста на производството во светски размери, посебна или регионална економска географија, која ја изучува разместеноста на производството во рамките на една држава или на едно географско лодрачје и гранска економска географија, која ги проучува одделните стопански гранки и во зависност од предметот на проучување се дели на: аграрна географија, индустриска географија, сообраќајна географија, тргoвска географија, туристичка географија и др.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Географија]]