Разлика помеѓу преработките на „Католички кралеви“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q186851 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[Откривање на Америка|Откривањето на Америка]] во [[1492]] година се совпаѓа со годината на крајот на Реконквистата. Преку колонизацијата на Новиот свет, [[Шпанија]] станала една од најголемите светски велесили во тоа време.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Историја на Шпанија]]
[[Категорија:Кралство Арагон]]