Разлика помеѓу преработките на „Тајпеј“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Тајпеј е прогласен за привремена претстолнина на [[Република Кина]] на [[7. декември]] [[1949]]. бидејќи раководството на партијата [[Куоминтанг]] побегнало од континенталниот дел на островот Тајван.
Територијата на градот, во 1990. била поделена на денешни 12 дистрикти.
{{Нормативна контрола}}