Разлика помеѓу преработките на „Полимеризација“

Додадени 42 бајти ,  пред 4 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 40 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q181898 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Ова откритие важно од теоретска гледна точка, но уште поважна е можноста за практична примена на ваквите материјали. Тие можат да се користат за заштитни филтри против електромагнетна радијација за компјутерските монитори. Прозорските стакла превлечени со тенок филм од вакви материјали можат да се осветлуваал или затемнуваат во зависност од јачината на светлината. Исто така, важни се за изработка на соларни ќелии, екрани за мобилни телефони и мини телевизиски и компјутерски монитори. Најголема перспектива се гледа во можноста од нив да се изработуваат делови во електорниката што ке се сотојат само од еден молекул.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Хемија]]