Разлика помеѓу преработките на „Понтиј Пилат“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q17131 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Управувањето на жестокиот и коварен Пилат се карактеризирало со насилство. Даночниот и политички гнев, неговите провокации на адреса на евреиското население довело до масово народно незадоволство. Според зборовите на философот [[Филон Александриски]] Пилат бил одговорен за многу убиства за кои не му било судено. Исто така, се смета дека Пилат по донесената одлука за распнување на крстот на [[Исус Христос]] бил преместен по извесно време на друго место.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Староримски гувернери]]
[[Категорија:Исус и историјата]]