Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Removing Link FA template (handled by wikidata) - The interwiki article is not featured)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
На Дунав е посветен познатиот [[валцер]] на австрискиот композитор [[Јохан Штраус]], „[[На убавиот син Дунав]]“ (''An der schönen, blauen Donau''). Реката исто така има место и во бугарската историја, во маршот „[[Тих бел Дунав]]“.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Дунав| ]]
[[Категорија:Реки во Европа]]