Расејување: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 51 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q163214 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
* Во [[биологија]]та, процеси кои се одвиваат со дифузија се: транспортот на [[Кислород|O<sub>2</sub>]] и [[Јаглерод диоксид|CO<sub>2</sub>]] меѓу [[Алвеола|алвеолите]] и [[капилар]]ите (во [[Систем за дишење|системот за дишење]]), транспортот на истите материи меѓу [[клетка]]та и капиларите и др. Ако дифузијата на честичките се врши низ [[Клеточна мембрана|клеточната мембрана]], тогаш станува збор за [[осмоза]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Дифузија]]