Разлика помеѓу преработките на „Кримско Ханство“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Незадоволството во земјата во односите со Османлиите станале ладни во времето кога империјата започнала со своите порази во [[Европа]]. Така, војниците се враќале без плен, а кримската коњаница имала голем број на жртви главно поради силните европски топови. Кон крајот на 17 век, Русија станала стабилна земја и по крајот на војните со Османлиите земјата станала најпрвин независна а подоцна паднала во границите на Русија.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Поранешни земји во Европа]]
[[Категорија:Кримски Татари]]