Разлика помеѓу преработките на „Морска струја“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(дополнување, обновување)
 
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Морските струи имаат големо климатско значење.
Настануваат под влијание на постојаните планетарни ветрови и како резултат на различната соленост, температурите и густината на водата. Светските мориња имаат различни нивоа, така што ваквото движење настанува во контекст на изедначување на нивото на водата.
{{Нормативна контрола}}