Разлика помеѓу преработките на „Никотин“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 77 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12144 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Никотинот''' е [[алкалоид]] пронајден во растенијата од фамилијата [[Solanaceae]]. Претставува 0.6–3.0% од сувата маса на [[тутун]]от.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Алкалоиди]]