Магнетен пол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Магнетните полови''' се половите на еден магнет. Тие се определени според магнетините полиња што се наоѓаат во близина на оските на [[земјина ротација|ротација]] на [[Земја|Земјата]]. Северниот магнетен пол се наоѓа на [[јужен пол|јужниот пол]] на Земјата, додека пак јужниот магнетен пол се наоѓа на [[северен пол|северниот пол]] на земјата.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Магнетизам]]