Разлика помеѓу преработките на „Липид“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Removing Link FA template (handled by wikidata) - The interwiki article is not featured)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Липоидните [[молекул]]и се поларни структури, бидејќи имаат хидрофилен пол (со [[Хидроксилна група|-OH група]]) и хидрофобен пол (со [[CH<sub>3</sub> група]]). Посебно значење за клетката имаат [[фосфолипид]]ите, [[глуколипид]]ите, [[стероид]]ите, [[Восок|восоците]] итн.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Липиди|*]]