Протоплазма: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q111180 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
'''Протоплазмата''' е живата содржина на [[клетка]]та. Нејзиното име е изведено од [[Грчки јазик|грчкиот]] збор ''protos'', што значи ''прв''. Протоплазмата е специјална материја која не се содржи во [[Природа|неживата природа]]. Неа ја сочинуваат многубројни [[Органско соединение|органски]] и [[Неорганско соединение|неоргански]] материи. Од органските најважни се [[протеин]]ите и [[Нуклеинска киселина|нуклеинските киселини]], а од неорганските [[вода]]та и [[Минерал|минералните материи]]. Сите овие материи на еден специфичен начин се поврзани во одделни системи, како [[Клеточна мембрана|клеточната мембрана]], [[Органела|органелите]] и [[гликокаликс]]от кај [[животни]]те, со што на протоплазмата и даваат особеност на [[живот]]. Протоплазмата има заеднички својства, било да се содржи во клетката на [[Растенија|растението]], животното, [[монера]]та, [[габа]]та или [[протиста]]та.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Клетка]]