Разлика помеѓу преработките на „Месроб Машдоц“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Месроб Машдоц''' ([[ерменски]]: ''Մեսրոպ Մաշտոց'') бил ерменски лингвист, просветител, мисионер, теолог и светец на [[Ерменската Апостолска црква]] и [[Ерменската католичка црква]]. Маштоц е најпознат по создадавање на ерменската азбука во текот на [[406]] година.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Ерменски академци]]
[[Категорија:Ерменски преведувачи]]