Разлика помеѓу преработките на „Црвени алги“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 45 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q103169 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
[[Човек]]от користи некои виодви од црвените алги во неговата [[исхрана]], како на пример црвената алга [[порфира]] (Porphyra). Оваа алга [[јапонци]]те ја одгледуваат во [[подводни градини]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Црвени алги]]