Разлика помеѓу преработките на „Лебед“

Одземени 236 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
{{Taxobox
| name = ЛабудЛебед
| image =SwansCygnus olor.jpg
| image_width = 208px
| regnum = -{[[ЖивотињеЖивотни|Animalia]]}-
| phylum = -{[[Хордати|Chordata]]}-
| classis = -{[[ПтицеПтици|Aves]]}-
| ordo = -{[[ПловушеПловки|Anseriformes]]}-
| familia = -{[[Anatidae]]}-
| genus = ''-{[[ЛабудовиЛебеди|Cygnus]]}-''
}}
<!-- Јел постоји шаблон за ово вишезначје испод?-->
<div align="left" cellpadding="2" border="0">
;[[Слика:Disambig.svg|21п|лево]]
: <span class="dablink">'''''Лабуд''' преусмерава овде, за остале употребе, погледајте чланак [[Лабуд (вишезначна одредница)]].''</span>
</div>
 
'''Лебед''' преставуваат птици од фамилијата на -{Anatidae}-, во која спаѓаат и гуските, патките ([[птици]]) и патке ([[пловка|пловкешатка]]).
 
Пердувите на лебедите се целосно бели, или се мешавина од црно и бело, понекогаш и со бело црни завршетоци на крилјата.
119

уредувања