Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 86 бајти ,  пред 8 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
Ред 17:
По [[Албанско востание од 1910 година|Албанското востание од 1910 година]] Хасан бег Приштина станува пратеник во Османлискиот парламент. Во [[1912]] година е раководител на [[Албанско востание од 1912 година|Албанското востание од 1912 година]], за време на кое нуди создавањето на албанско-македонска држава во Македонија,<ref>[http://www.albanianhistory.net/texts20_2/AH1921_3.html 1921 Hasan Bey Prishtina: ''Brief Memoir on the Albanian Uprising of 1912'']</ref> поддржан од британскиот конзул во [[Скопје]]. За време на [[Првата балканска војна]] Хасан бег се обидува да ја спречи поделбата на териториите населени од албанското население помеѓу [[Црна Гора]], [[Србија]] и [[Грција]].
 
=== Албанска независност и Прва Светска војна ===
Со објавувањето на албанската независност Хасан бег Приштина ја поддржува првата влада на [[Исмаил Ќемали]], чија власт се протегала до [[Елбасан]]. Во [[1913]] година добива за кратко време министерска должност, која реално не можел да ја извршува.