Кејт Бланчет: Разлика помеѓу преработките

Додадени 775 бајти ,  пред 7 години
→‎Филмска кариера: дополнување
(создавање нова страница)
 
(→‎Филмска кариера: дополнување)
 
== Филмска кариера ==
Во [[2004]] година, за улогата на [[Кетрин Хепберн]] во филмот "[[Авијатичарот (филм)|Авијатичарот]]", Бланшет ја освоила наградата "[[Оскар]]". Во 2007 година, таа го глумела ликот на [[Боб Дилен]] во филмот на Тод Хејнс „[[Не сум таму (филм)|Не сум таму]]“ при што за својата улога била номинирана за „Оскар“, а ги освоила наградите „Златен глобус“ и „Волпи“ на [[Венецијански филмски фестивал|Венецијанскиот филмски фестивал]].<ref>„Дание Деј-Луис беше совршен Линколн, Бланшет блесна во улогата на Дилан“, ''Дневник'', година XIX, број 5782, петок, 5 јуни 2015, стр. 21.</ref> Во [[2014]] година, таа го освоила и својот втор "Оскар"„Оскар“, овојпат за улогата на Јасмин во филмот "[[Тажната Јасмин (филм)|Тажната Јасмин]]" на режисерот [[Вуди Ален]]. Претходно, за оваа улога, таа се закитила и со наградата "[[Златен глобус]]".
 
== Наводи ==