Разлика помеѓу преработките на „Лазаристи“

Одземени 14 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
:''Оваа статија е за религиозно движење. За македонското преродбеничко движење видете [[лозарско движење]].''
{{Странски пропаганди во Македонија}}
'''Лазаристите''' во Македонија биле членови на Лазаристичката мисија, основана во [[Истанбул]] во [[1776]] г. со цел да се пропагира католичката вера меѓу [[православие|православното]] население на [[Отоманската Империја]]. Лазаристите ја ширеле и идејата за унија со католичката црква. Во Македонија основале мисии во [[Солун]] ([[1854]]) и во [[Битола]] ([[1856]]), при што и била изградена католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ и бил основан [[црковен хор]]. Лазаристичкото училиште на [[француски јазик]], субвенционирано од француската влада, стекнало особено голема популарност.<ref>{{цитирана книга
| title=[[Македонска Енциклопедија]]
| publisher=[[Македонска академија на науките и уметностите]]
* [[Скопска бискупија]]
* [[Богомилство]]
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Религија во Битола]]
[[Категорија:Отоманска Битола]]
[[Категорија:Католицизам во Македонија]]
[[Категорија:Римокатолички ордениредови]]
[[Категорија:Туѓи пропаганди во Македонија]]