Разлика помеѓу преработките на „ЖС „Драчево““

Додадени 997 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија железничка станица
| name = ЖС „Драчево“
| symbol_location =
|image = ЖС Драчево.JPG
| symbol =
|address= [[Драчево]]
| type =
|coordinates= {{coord|41|56|23.10|N|21|32|06|E}}
| image = ЖС Драчево.JPG
|opened =
| caption = Поглед на железничката станица (сликана од воз)
|map_locator={{Location map
| address = [[Драчево]]
| borough = [[Општина Кисела Вода]]
| country = {{МКД}}
| iso_region =
|coordinates coordinates_display = {{coord|41|56|23.10|N|21|32|06|E}}
|map_locator = {{Location map
|Republic of Macedonia |
|label = '''Драчево'''
|position = right
}}
| owned = [[Македонски железници]]
|tracks = 4
| operator =
|route_map =
| line = [[Скопје]] — [[Гевгелија]]
| distance =
| platforms =
| tracks = 4
| train_operators =
| connections =
| structure =
| parking =
| bicycle =
| disabled =
| code =
| zone =
| website =
| opened =
| closed =
| passengers =
| pass_year =
| pass_rank =
| services =
}}
'''Железничка станица „Драчево“''' — [[железничка станица]] во [[Република Македонија]] која се наоѓа југоисточно од градот [[Скопје]], веднаш до населбата [[Драчево]]. Таа е трета по ред железничка станица на пругата [[Скопје]] - [[Велес]] и меѓународниот железнички коридор 10 [[Скопје]] - [[Гевгелија]] - [[Солун]]. Оваа станица претставува распатница бидејќи на нејзе се надоврзува кракот од скопскиот железнички јазол (обиколница) кој директно ги поврзува пругите [[Скопје]] - [[Гевгелија]] - [[Солун]] и [[Скопје]] - [[Куманово]] - [[Белград]]. Нејзината оддалеченост од главната станица во [[Скопје]] изнесува 12,2 километри. На оваа станица најчести патници се жителите на [[Драчево]] и работниците во околните фабрики и производствени погони. Станичната зграда е со типична архитектура за железнички објекти од средината и втората половина на ХХ век и поседува затворена чекална. На железничката станица Драчево, сообраќаат и застануваат патничките возови кои одат за [[Велес]], [[Гевгелија]], [[Битола]] и [[Кочани]].
 
'''Железничка станица „Драчево“''' — [[железничка станица]] на железничкиот коридор 10 во населбата [[Драчево]], во југоисточниот дел на градот [[Скопје]], во [[Македонија]].
== Возен ред ==
{{Div col|cols=2}}
{{Железнички возен ред на линијата Битола-Скопје}}
{{Железнички возен ред на линијата Скопје-Битола}}
{{Div col end}}
{{Железнички возен ред на линијата Скопје-Велес}}
* {{Интеррегионална линија 5901}}
 
'''Железничка станица „Драчево“''' — [[железничка станица]] во [[Република Македонија]] која се наоѓа југоисточно од градот [[Скопје]], веднаш до населбата [[Драчево]]. Таа е трета по ред железничка станица на пругата [[Скопје]] - [[Велес]] и меѓународниот железнички коридор 10 [[Скопје]] - [[Гевгелија]] - [[Солун]]. Оваа станица претставува распатница бидејќи на нејзе се надоврзува кракот од скопскиот железнички јазол (обиколница) кој директно ги поврзува пругите [[Скопје]] - [[Гевгелија]] - [[Солун]] и [[Скопје]] - [[Куманово]] - [[Белград]]. Нејзината оддалеченост од главната станица во [[Скопје]] изнесува 12,2 километри. На оваа станица најчести патници се жителите на [[Драчево]] и работниците во околните фабрики и производствени погони. Станичната зграда е со типична архитектура за железнички објекти од средината и втората половина на ХХ век и поседува затворена чекална. На железничката станица Драчево, сообраќаат и застануваат патничките возови кои одат за [[Велес]], [[Гевгелија]], [[Битола]] и [[Кочани]].
== Наводи ==
 
{{наводи}}
== Галерија ==
 
 
<gallery>
Податотека:Железничка станица „Драчево“ 2.JPG|Железничката станица „Драчево“ облеана со сонце (сликана од воз)
</gallery>
 
== Надворешни врски ==
{{рврРизница-ред|Dračevo train station}}
 
{{Железнички возен редстаници на линијата БитолаСкопје-СкопјеВелес}}
{{Никулец за железничка станица во Република Македонија}}
 
[[Категорија:Железнички станици во Република Македонија|Драчево]]