Блерим Дестани: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1.121 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox aktor | emri = Блерим Дестани |foto = 250px | titulli = | emri i vërtetë = | ditëlindja = 12...)
 
Нема опис на уредувањето
 
'''Блерим Дестани''' е роден во 12 април 1982 година во Столберг,Ахен,Германиа, и е актер.== Biografia ==
==Биографија==
==Биографиа==
Неговото детство го помина во Тетово,Македонија.Цела нејзина фамилија има албанско потекло.За 10 години, Блерим живее и работи во Германијаи и во Макединија.Неговото страст за актер Блерим ја открил многу порано,од кога имаше 14 години доби својата прва улога на албанската телевизија “[[Atje ku nuk lind dielli]]”(Каде се крева сонцето).Во ова време почнувал да да учи за актер во Анлија.Во 2004 година Блерим добива понуда за да биде главна улога во филмот “[[Metropolet]]” (Метрополата)во режија од Сунај Речај.Блерим играл и многу главни улоги, но нејзината желба не беше да остана само актер,работел и како асистент во филмот “[[Uji i Madh]]” (Големата вода)со режија од Иво Трајков во 2004 година, филм кој се прославил во многу фестивали на кој добил многу награди.Актуелно се занимава со јазици, а во слободно време се занимава со бокс и футбол,а други интереси му се да оди во кини и да патува.
== Филмографија ==
 
*[[Каде се крева сонцето]] (1996)
*[[метрополата]] (2005) ....Бени
*[[Жед за Косово]] (2006)...војник
*[[Time of the Comet]] - [[Time of the Comet|Време на Комета]] (2007)...Shestan
*[[Separation city]] (2009) .... Conductor
*[[Ved verdens ende]] - [[Крај на светот]] (2009) ''(наскоро)'' .... Rudy Huber
*[[Get Low]] - (2009) ''(зафршено)'' .... Gary
*[[Dossier K.]] (2010) (зафршено) .... Назим Тахир-Nieusbland
*[[Wanderhure]] (2009) (зафршено) .... Гисо
 
== Наводи ==
*[http://www.panorama.com.al/ Blerim Destani: Gjithçka për Hollivudin, artikull i datës [[20 Gusht|20 gusht]] [[2006]]] .
*Gazeta Shqiptare, 4 tetor 2006. “Invalidët e luftës janë memecët e dhimbjes”
 
==Надворешна врска ==
{{imdb emri|id=1773716|emri=Blerim Destani}}
 
[[Категорија:Албански глумци]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
25

уредувања