Андријана Јаневска: Разлика помеѓу преработките

Додадени 176 бајти ,  пред 7 години
нови информации во биографијата
(→‎Синглови: -додадена нова песна)
(нови информации во биографијата)
Во јуни, 2006 година, го лансира реге хитот „Ден“, а во Август истата година настапува на Охрид фест со песната „Сонце“<ref name=anj/>. За време на фестивалот го промовира вториот солистички албум „Ден“<ref name=anj/>.
Десетгодишнината од нејзината кариера ја заокружи со песната „Зрно“, дело на Драган Гиновски - Гино<ref name=anj/>. Во март 2008 излезе најновото ЦД со 15 традиционални македонски песни, а како продуцент се јавува Димитар Димовски - Мите<ref name=anj/>. Веќе следната 2009 година излезе и продолженитето на цедето со традиционални македонски песни, овојпат насловено како „Приказна за едно моме“, повторно продуцирано од Мите Димовски<ref name=anj/>. Следната година во соработка со МЕД Македонија, го издава Христијанското цеде со детски Божикни песни „Ѕвездичка мала“<ref name=anj/>.
Во 2011 година, во соработка со Тања Веда го издава детското цеде „Кога си среќен“ кое содржи 15 песни од англиско говорно подрачје, препеани на македонски јазик<ref name=anj/>. Во 20112012 станува мајка на малиот Димитар, а веќе следната година повторно се враќа на естрадата со настапнастапува на Скопскиот фестивал, кадешто ја исполнува композицијата „Можеби“ на која се потпишува како автор на музиката, текстот и аранжманот<ref name=anj/>. Моментално работи на третиот солистички албум, кој треба да излезе во 2015 година.
Две години беше редовен професор по виолина во музичкото училиште во Куманово, една година предаваше на Факултетот за Аудио-Визуелни Уметности ЕСРА Париз-Скопје-Њујорк, од 2005 година до денес предава солфеж, теорија на музика, естрадно пеење и пијано во музичкото училиште „Ентерпрајз“, а од 1999 година активно членува во женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“<ref name=anj/>.
Најголемо хоби и е шахот и една година беше портпарол на Шаховската Федерација на Македонија, како член на шаховскиот клуб „Гамбит“ Од 2009 година е во брак со Драган Гиновски - Гино, познат македонски гитарист (Архангел). Двојката има два сина, Димитар (2011) и Кристијан (2015). Сопственици се на музичкото студио Гиновски.<ref name=anj/>.
 
== Албуми ==
Анонимен корисник