Разлика помеѓу преработките на „Казабланка (филм)“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
с
| imdb_id = 0034583
}}
'''''Казабланка''''' ([[1942]]) е култен [[САД|американски]] [[филм]], чие дејство се одвива во француски-контролираното [[Мароко]], во градот [[Казабланка]] за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]]. Режисер на филмот е [[Мајкл Куртиц]] а главните улоги ги имаат [[Хемфри Богарт]] како Рик Блејн и [[Ингрид Бергман]] како Илса Лунд. Филмот се фокусира на внатрешниот конфликт на Рик, по зборовите на ликот, меѓу [[љубов|љубовта]] и [[морал|моралноста]]: тој мора да избере меѓу неговата љубов кон Илса и правејќи ја вистинската работа, помагајќи ѝ нејзе и на нејзиниот сопруг Виктор Ласзло, лидер на отпорот, да побегнат од Казабланка за да продолжат со нивната борба против [[Фашизам|фашистите]].
 
Иако филмот претставува едно од најголемите остварувања на седмата уметност, со докажани актери и првокласни сценаристи, никој за време на продукцијата не очекувал ''Казабланка'' да биде нешто повеќе од просечно; <ref>{{цитирана веб страница | url = http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/19960915/REVIEWS08/401010308/1023 | last = Еберт | first = Роџер | title = Казабланка (1942) | date = [[15 септември]] [[1996]]}}</ref> Тој бил само еден од многуте филмови создадени од Холивуд секоја година. Филмот имал цврст, спектакуларен успех при првите прикажувања, користејќи го публицитетот на инвазијата на Сојузниците во Северна Африка. И покрај големиот број на различни сценаристи кои напорно и брзо сакале да адаптираат неприкажана театарска претстава на големото платно со цел да се забрза продукцијата, како и првата романтична главна улога на Богарт, „Казабланка“ освои три [[Оскар|оскари]] во 1943, вклучувајќи Оскар за најдобар филм. Ликовите, цитатите и музиката денес имаат статус на легендарност. Филмот постојано се рангира близу врвот на листите на најдобрите филмови на сите времиња.
 
== Популарност ==
 
Големината на филмот се гледа во големиот број награди кои ова ремек дело ги има освоено. Меѓу нив се, 8 номинации за Оскар од кои освојува три: најдобар филм, најдобра режија и најдобро сценарио.
 
Во 1999 застанува на 2 место, е пред него само "[[Граѓанинот Кејн]]", на топ 100 листата на [[Американскиот Филмски Институт]]. Во 2007 на оваа листа "Казабланка" се наоѓа на третото место. Пред него се "Граѓанинот Кејн" на прво и "Кум" на второ место како најдобри филмови на сите времиња.
Во 2006 година сценариото на "Казабланка" во категорија на 101 сценарио, избрано е како најдобро за сценарио на сите времиња.
 
Во 2006 година сценариото на "Казабланка" во категорија на 101 сценарио, избрано е како најдобро за сценарио на сите времиња.
 
Репликата од филмот "Play it Sam, play "As Time Goes By"", се наоѓа на 28 место на Топ 100 реплики на сите времиња избрани од Американскиот Филмски Институт.
 
 
{{ОскарФилм}}
{{САД-филм-никулец}}
 
[[Категорија:Филмови од 1942]]
[[Категорија:Црно-бели филмови]]
[[Категорија:Добитници на оскар за најдобар филм]]
{{САД-филм-никулец}}
253

уредувања