Разлика помеѓу преработките на „Пулс“

Додадени 367 бајти ,  пред 6 години
викификација, ситни исправки
(Создадено преведувајќи ја страницата „Pulse“)
 
(викификација, ситни исправки)
[[Податотека:Pulse_evaluation.JPG|thumb|Евалуација на пулсот на [[радијална артерија|радијалната артерија]].]]
Во [[медицина|медицината]], '''пулс''' претставуваозначува чуствоточувство на чукањето на срцето осетено со прсти преку [[палпација]] на [[артерија]]. Пулсот може да се осети на било кое место кое дозволува една артерија да биде притисната наспроти коска, како кај вратот ([[каротидна артерија]]), на внатрешноста на лакотната јама ([[брахијална артерија|брахијална]]), на рачниот зглоб ([[радијална артерија|радијална]]), препоните ([[феморална артерија|феморална]]), зад коленото ([[поплитеална артерија|поплитеална]]), близу скочниот зглоб ([[задна тибијална артерија|задна тибијална]]) и на стапалото ([[arteria dorsalis pedis|dorsalis pedis]]). Пулсот, како броење на артериското пулсирање во една минута, е истоветен со мерење на [[срцева фреквенција|срцевата фреквенција]]. Изучувањето на пулсот е познато како [[сфигмологија]].
 
== Поврзано ==
* [[Срцева фреквенција]]
* [[Пулсометар]]