Разлика помеѓу преработките на „Бакар“

Додаден 1 бајт ,  пред 5 години
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
 
== Хемиски својства ==
Бакарот е помалку реактивен во спредбаспоредба со железото.Не реагира со хлороводородна киселина,а реагира со азотна и концентрирана сулфурна киселина.Водните раствори на бакарните соли реагираат со повекето метали.
Водните раствори на бакарните соли реагираат со повекето метали.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
{{Компактна табела на периодниот систем на елементите}}
Анонимен корисник