Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
капацитет = 3.000 |
лига = [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Прва македонска лига]] |
сезона = [[Прва фудбалска лига на Македонија 2013/2014|2013/2015|2014/2015]] |
позиција = 36<small>ти</small> |
шема_лр1=|шема_т1=_whitethinlines|шема_др1=|
леварака1=008000|тело1=008000|деснарака1=008000|шорцеви1=008000|чорапи1=008000|
}}
 
'''ФК Металург''' е [[Република Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Скопје]]. Своите натпревари ги игра на [[Стадион Железарница|стадионот Железарница]].
 
== Историја ==
Металург е оформен [[1964]] година. Своите натпревари ги игра на [[Стадион Железарница|стадионот Железарница]]. Во својата историја, клубот две сезони има настапувано во 2. Југословенска лига. По независноста на [[Македонија]] клубот учествувал во првата сезона во [[Прва македонска фудбалска лига|Првата македонска фудбалска лига]], каде во есенскиот дел ја освоил вицешампионската титула, но на крајот на сезоната испаднал од лигата. Од тогаш клубот настапувал во [[Втора македонска фудбалска лига|Втората лига]] и во [[Трета македонска фудбалска лига|Третата лига (Север)]].
Од сезоната [[Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009|2008/2009]], па наваму Металург игра во Првата Лига.
Металург е освојувач на [[Куп на Македонија (фудбал)|Купот на Македонија]] во 2011 година.