Разлика помеѓу преработките на „Слово љубве (издавачка куќа)“

с
нема опис на уредувањето
с
[[File:Logo 2.JPG|thumb|200 p|Лого на издавачката куќа Слово љубве и НВО Буквибукс од Скопје]]
'''Слово љубве''' е центар за издаваштво, промоција и претставување на автори и дела. Формирана е [[2009]] година, со седиште во [[Скопје]]. Издавачкиот центар од [[2010]] година објавува списание за книжевност и култура на [[српски јазик]].<ref>http://daily.mk/vesti/izleze-prvoto-srpsko-spisanie-slovo-ljubve</ref>
 
==Работен тим==
* ''Тивкиот чекач'', роман, [[Драган Стојановски]], 2011
* ''Писма'', поезија, [[Сања Р. Петровиќ]], 2011
* ''Од друга страна'' - раскази, [[Фросина Стојковска]], 2011 <ref>http://daily.mk/vesti/promocija-na-dve-zbirki-raskazi-od-olgica-stankovska</ref>
* ''Пишанки или раскази на вересија'', раскази, [[Олгица Станковска]], 2011 <ref>http://daily.mk/vesti/promocija-na-dve-zbirki-raskazi-od-olgica-stankovska</ref>
* ''Ѕидање на сонцето'' - роман, [[Гордана Јовиќ - Стојковска]], 2011
* ''Потекло на зборот'' - антологија на аргентинскиот расказ, [[Фросина Стојковска]], 2012
* ''Астрологија, за соларната година'', [[Снежана Штрковска]], 2013
* ''Српско македонски речник'', [[Гордана Јовиќ - Стојковска, Фросина Стојковска, Олгица Станковска]], 2014
* ''Хрониките на пустинското семе'', [[Марија Јовчевска]], 2015 <ref>http://setaliste.com.mk/bitola-info/nastani/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%85%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%83/</ref>
* ''Зидање сунца'' превод на српски јазик, [[Гордана Јовиќ - Стојковска]], 2015
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.bukvibooks.com/ Официјална страница]
* [http://www.kumanovonews.com/vesti/promovirani-car-lazar-i-kosovski-boj-i-slovo-ljubve Од промоцијата на списанието]