Разлика помеѓу преработките на „Јужноафриканска Република“

с
Отстрането уредувањето на 89.205.106.87 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
с (Отстрането уредувањето на 89.205.106.87 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
 
== Географија и клима ==
Јужна Африка има генерално умерена клима, се должи делумно да се биде опкружен од страна на Атлантскиот и Индискиот Океан на три страни, од страна на нејзината локација во climatically поблаги јужната хемисфера и се должи на просечна надморска височина зголемува постојано кон север (кон екваторот) и кон внатрешноста. Поради ова разновидна топографија и океанските влијание, голем избор на климатски зони постои. На климатски зони се движат од екстремната пустина на јужниот Namib во најдалеку северозапад на бујна суптропска клима на исток по должината на границата Мозамбик и Индискиот Океан. Зими во Јужна Африка се појават помеѓу јуни и август.
 
На високо Drakensberg планини, кои ја формираат југо-источна ескарп на Highveld, нудат ограничени можности за скијање во зима. Најстудените место на континенталниот дел на Јужна Африка е Сатерленд во западниот Roggeveld Планини, каде среде зима температурата може да достигне толку ниско, како -15 ° C (5 ° F). Принцот Едвард Острови имаат постудено просечните годишни температури, но Сатерленд има постудено крајности. Длабокиот внатрешноста на копното Јужна Африка има најубавите online температури: температура од 51,7 ° C (125,06 ° F) е снимен во 1948 година во Северна Кејп Калахари во близина Upington, [65] но оваа температура е неофицијална и не е снимен со стандардна опрема , официјалниот највисока температура е 48,8 ° C (119,84 ° F) во Vioolsdrif во јануари 1993 година
 
== Политички систем ==