Разлика помеѓу преработките на „Гибони“

Одземени 34 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Гибони со помош на HotCat)
с
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Taxobox
| color = lightsteelblue
''[[Symphalangus]]''
}}
'''ГибонитеГибони''' ({{lang-laнауч|Hylobatidae}}) се фамилија{{био|семејство}} на [[примати]] кои ја населуваат [[Југоисточна Азија]]. Тие се најблиски со фамилијатасемејството на [[хоминиди]]те (големите човеколики мајмуни) и, соодветно, често се нарекуваат ,,мали човеколики мајмуни‘‘ и се вклучуваат во фамилијатасемејството на хоминидите како подфамилијапотсемејството ''Hylobatineae''.
 
== Распространување ==