Разлика помеѓу преработките на „Даутица“

Додадени 184 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
| name = Даутица
| other_name =
| photo = File:Bel Kamen-Dautica-Poreche-MK.JPG
| photo_caption = Поглед на источнитеврвот Бел Камен и западните падини на Даутица во [[Порече]]
| elevation_m = 2178 (почеток 2423)
| elevation_ref = <ref>Топографска карта: лист Скопје (731), размер 1:100 000, Военогеографски институт, 1987</ref>
 
===Потекло на името===
[[File:Dautica-MK.JPG|thumb|200px|Глетка од источните падини на Даутица]]
Меѓу населението постои предание за потеклото на името на Даутица во кое се вели дека доаѓа според личното име на еден нејзин дамнешен жител и стопан. Преданието вели дека планината го добила името според Даут кој со своето семејство се населил во (некогашното) село Чеплес на овој дел на планината [[Јакупица]]<ref>[http://www.visitpelagonia.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=42&Itemid=71&lang=mk - Visit Pelagonia - Планини]</ref>