Дафина Зеќири: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.334 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|image_size = 200п
|caption = Дафина Зеќири
|background = [[Пејачка|соло пејачка]]
|birth_name =
|alias = Дафи
|birth_date = {{birth date and age|1989 година|4|13|df=y}}
|birth_place = [[Верберг]], [[Шведска]]
|death_date =
|origin = [[Приштина]], [[Косово]]
|genre = [[Поп музика]]
|occupation = [[Пејачка]]
|instruments = Вокал
|years_active = 2007 година до денес
|associated_acts =
|website =
}}
 
'''Дафина Зеќири''' позната како (Дафи) родена е на [[13 април]] [[1989 година]] во Верберг, [[Шведска]].<ref>[http://www.teksteshqip.com/dafina-zeqiri/biografia Dafina Zeqiri: Biogarfia]</ref> Се вратилавраќа во [[Косово]] како обична девојка и веднаш се прославилапрославува. Со својата прва песна ,таа се најде на топ листите меѓу првите пеачипејачи. Со нејзиниот убав глас и нејзиното танцување Дафина се смести меѓу најдобрите и најбараните пеачкипејачки во Косово. Дафи е нејзиното уметничко име. Првпат се појавува во музичката сцена кога имала само 4 години, а на свои 7 години пеела во хор во Шведска. Таа е една од најбараните текстопицитекстописци на албанската музика,. затоа што когаКога имала само 10 години напишала неколку песни. Нејзиниот талент за музика и понатаму го развиваразвила во средно музичко училиште.
 
== Кариера ==
Во 2007 година:
Во полифест победилапобедува со песната, "''Rrall e Përmall''"(Ретко и Единствено)
 
Во 2008 година:
Дафина напраисе прослави боом во полифест со песната "Adios" и бешеја освои доделенапрвата награда од публиката.
Во истата година 2008,го издалаиздава нејзиниот прв албум на пазарот цопод наслов "KnockDown".
ПослеТаа тоа продолзува на фестивалот Këngën Magjike (Магична Песна) 2008,кој ја добидобива наградата "Magjia e Parë"(Првата Магија)цосо песната"Bateritë".
 
Во 2009:
После тоа она уште повекје станува популарна преку танцуваљето во емисијата"Op Labi Party (Нова година 2009)" била подобра од сите и така победила на натпреварот.
Во текот на 2009 успехот продолзува со две многу добредојдени соработки со познатите пеачи како Блеро& Ф-Кау во песната"La vida Loca" и со Capital-T & 2po2 "Shumë Nalt".Двете песни се предвори хитови на лето 2009.
Во Маи истата година го освои "Best RNB" во Top Fest 6со песните "Dua Që Ta Di",песната схто и ја напраи Дафина позната и во Албанија.
Во август беше прогласена за Жена суперзвезда 2009 во Teksteshqip.com,оставаќи зад својот директен конкурент Гента Исмајли.
Во септември на кој присуствува Полифес "Amazing Girl"и ја освои наградата на публиката за трет пат. Во текот на 2009 година ја импресионира публиката со два успешни клипови: "Shumë Larg" (Pulla Pictures) и "Amazing Girl" (Entermedia). Gjithashtu realizon reklamën "StarCard" per TEB Bank.
 
Во 2009 година :
ПослеДафина тоаЗеќири онасе уште повекјеповеќе станува популарна прекуи со танцуваљетотанцуваље во емисијата"Op Labi Party (Нова година 2009)", билатука подобрасе одпокажува ситенајдобра и така победилапобедува на натпреварот.
Во текот на 2009истата година, успехот продолзуваго продолжува со две многу добредојденидобро дојдени соработки со познатите пеачипејачи како Блеро& Ф-Кау восо песната"La vida Loca" и со Capital-T & 2po2 "Shumë Nalt".Двете песни сестана предвори хитови наво летолетото 2009 година.
Во Маимесец истата годинамај го освои "Best RNB" во ''Top Fest'' 6сосо песнитепесната "Dua Që Ta Di",песната схто икоја ја напраинаправи Дафина позната и во Албанија.
ВоВеќе во август беше прогласена за Женажена ''суперзвезда 2009" во Teksteshqip.com,оставаќистануваќи зад својот директен конкурент на познатата пејачка Гента Исмајли.
Во септември на кој присуствувафестивалот Полифес "Amazing Girl"и ја освои наградата на публиката запо трет пат. ВоДафина текот на 2009 годинаЗеќири ја импресионираимпресионираше публиката со два успешни клипови: "Shumë Larg" (Pulla Pictures) и "Amazing Girl" (Entermedia). GjithashtuИсто realizonтака reklamënи "StarCard"ја perрекламира TEBТЕБ Bankбанк.
Во 2010 година Дафина докажа дека има прекрасен вокал со пеење во живо на РТК,во емисијата "Oxygen".После успехот во емисијата Дафина Зеќири отпатувала во Австралија за да сними спот на новата песна.Таа соработува со продуцентот Камерон Диаз,и со кореографот на познатата пејачка [[Бритни Спирс]].Песната е на англиски јазик ,бидејќи секој пејач има свој сон неговите песни да се емитуват на сранските станици.Дафина дава изјава на интервју дека таа не гледа конкуренција ,туку само ги почитува колегите. -„За мене имаат свое место,секој има свој стил.“.По освојувањето на наградата и добивање на трофејот ''Видео Фест''co песната ''Ми се допаѓаш''ја реализира рекламата за компанијата Танго, и стана блиска со пејачот „ Ледри Вула “.
== Наводи ==
{{наводи}}
25

уредувања