Разлика помеѓу преработките на „KDE“

Додадени 70 бајти ,  пред 5 години
с
fixing dead links
с (Бот: Поправа пренасочувања)
с (fixing dead links)
| homepage = [http://www.kde.org/ KDE.org]
}}
'''KDE''' (од [[англиски јазик|англ.]] ''K Desktop Environment''), е [[слободен софтвер|слободна]] графичка [[работна околина]] заснована на приборот [http://web.archive.org/web/20011205054310/http://www.trolltech.com/products/qt/ Qt] од [httphttps://archive.is/20121204172355/www.trolltech.com/ Trolltech]. Може да работи на секој [Unixoid], како [[ГНУ|GNU]]/[[Линукс|Linux]], [[BSD]], [[Solaris]], а во последно време со користење на дополнителни библиотеки и на оперативниот систем [[Microsoft Windows|Windows]].
 
[[Податотека:kde.png|рамка|KDE 3.4 на македонски јазик - ([http://www.linux.net.mk/files/images/kde34_menu.preview.png])]]