Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Одземени 33 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на Maymaysxd (разговор), вратено на последната верзија на Kiril Simeonovski
(q)
с (Отстрането уредувањето на Maymaysxd (разговор), вратено на последната верзија на Kiril Simeonovski)
|predecessor = [[Архелај I]]
|successor = [[Александар II Македонски|Александар II]]
[[Филип II Македонски|Филип II]]}}
Alexander the tripfag shitposter}}
 
'''Аминта III''' — крал на [[Античка Македонија|Македонија]] од [[393 п.н.е.]] (или 389) до [[369 п.н.е.]] Бил син на Аридеј и дедо на [[Александар III Македонски]].