Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска лига Чемпионшип“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија фудбалска лига
| име = Чемпионшип лига
| момсезона = 2014-2015
| лого = [[Податотека:Sky Bet Championship.png|250px]]
| pixels = 250п
| моментална = [[Чемпионшип лига 2014-2015]]
}}
 
 
 
'''Чемпионшип лига''' е второто ниво вo англискиот фудбал. Оваа лига се состои од 24 тимови. Првите два тима на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во [[Премиер лига|Премиерлигата]], а останатите 4 од 3. до 6. место играат плеј-оф во кој победникот во финалето истотака изборува место во Премиерлигата. Последните три тима пак во лигата испаѓаат во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]].