Разлика помеѓу преработките на „Горна Џумаја“

Одземени 428 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с
'''Благоевград''' е град во [[Бугарија]] и претставува административен центар на [[Благоевградска област]] ([[Пиринска Македонија]]). До [[1950]] година, Благоевград го носи името '''Горна Џумаја''', а името Благоевград го добива по бугарскиот социјалист и демократ [[Димитар Благоев|Димитар Благоев - Дедото]], кој е еден од основачите на социјалистичкото движење и партија во [[Бугарија]]. Благоевград се наоѓа во долината на реката [[Струма]], во северниот дел на Пиринска Македонија. Преку градот тече реката Бистрица ([[Благоевградска Бистрица]]).
 
Античкото име на градот е [[Скаптопара]]. Според статистиката на [[Васил К'нчов]] кон краjот на ХІХ век, Горна Џумаја има 6 440 жители. Во [[2005]] година Благоевград има 77 543 жители, најголемиот број од нив се декларират како [[Бугари]] (96%). Во градот и неговата околина живее и [[Македонци|македонско население]], а процентот на [[Македонци|Македонците]] во Благоевград и околината во првите пописи по Втората светска војна во [[Бугарија]] се движел помеѓу 40% и 45%.
 
== Култура ==
 
Во Благоевград се наоѓаат два универзитета - Jугозападниот и Американскиот.
Во Благоевград излегуват весниците "Струма", "Народна Волја" и "Вeра".
 
== Галериjа ==
Анонимен корисник