Разлика помеѓу преработките на „Тајвански фазан“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Lophura swinhoii qtl1.jpg|мини|десно|Женка]]
{{Преслушување
| filename податотека = Lanxian2.ogg
| title наслов = Огласување на тајванскиот фазан
| descriptionопис =
| pos пол =
}}
'''Тајвански фазан''' или '''Свајноов фазан''' ({{науч|Lophura swinhoii}}) — [[птица]] од родот [[кокошкофазани]] (''Lophura'') семејството на [[фазани]]те (''Phasianidae''). Ова е [[ендемизам|ендемски]] вид на [[Тајван]], но може да се види во [[Зоолошка градина Скопје|Зоолошката градина во Скопје]].<ref>{{наведена мрежна страница|url=http://www.zooskopje.com.mk/tajvanski-fazan.html|title=Тајвански фазан|publisher=Зоо Скопје|accessdate=28 април 2015}}</ref>