Brainmachine

Членува од 4 март 2008
Додадени 6.900 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (дополнување)
сНема опис на уредувањето
{{/тема|врв}}
{{Babel|mk|en-4|de-1|sr-1|hr-1|bs-1}}
{{/навигација}}
<small>
 
===за средување===
{{ККПочеток| }}
*[[Дијабетес мелитус, тип 2]]
{{Корисник Администратор}}
*[[Хипертензија]]
{{Корисник Оценувач}}
*[[Дебелина]]
{{Активност на Википедија|year=2008|month=03|day=04}}
*[[Ангина]]
{{Корисник ВП:ОД}}
</small>
{{Корисник ВП:МЕД}}
{{Вики-Одржување|Brainmachine}}
{{ККСекција|[[Википедија:Вавилон|Јазици]]}}
{{Корисник mk}}
{{Корисник en-4}}
{{Корисник hr-1}}
{{Корисник sr-1}}
{{Корисник sh-1}}
{{Корисник bg-1}}
{{Корисник de-1}}
{{Корисник sq-0}}
{{КККрај}}
 
<div style="font-family: Trebuchet MS, sans-serif; font-size: 10pt; text-align: justify;">
Здраво! Јас сум '''Brainmachine''' и сум [[Википедија:Википедијанци|корисник]] на [[македонска Википедија|Википедија на македонски јазик]] од март 2008. На [[Википедија|овој проект]] го создаваме „збирот на човековото знаење“ (зборовите на Џими Вејлс, основачот на Википедија), знаење кое ќе биде бесплатно и лесно достапно до секого. Горд сум што сум дел од заедница која овозможува ''слободно'' знаење, а посебно сум горд што тоа го правиме на мојот [[македонски јазик|мајчин јазик]] и [[македонска азбука|писмо]]. Од август 2008 сум [[Википедија:Администратори|администратор]] на овој проект. Тоа значи дека слободно можете да ме контактирате за извршување на било каква техничка работа — преместување, заштитување и бришење на страници, пријавување на неправилности и неучтиво однесување на други корисници, барања за оценка или рецензии на статии или медијаторство во разрешување на проблеми, прашања во врска со пишувањето на статии и нивниот енциклопедиски стил и за многу други работи. Покрај барања и прашања, отворен сум и за совети, прекори и пофалби. [[Податотека:718smiley.svg|16п|врска=]] Сето ова можете да го направите на [[Разговор со корисник:Brainmachine|мојата страница за разговор]]. Често сум присутен овде, што значи дека ќе сторам с{{Уникод|ѐ}} во моја моќ да ви одговорам што е можно побргу. Исто така достапен сум и по [[Special:EmailUser/Brainmachine|е-пошта]].
 
Корисничкото име ''Brainmachine'' ми важи за сите проекти на Викимедија: [[commons:User:Brainmachine|Заедничката ризница]], [[meta:User:Brainmachine|Мета]], [[usability:User:Brainmachine|Иницијативата за употребливост]] и сите јазична изданија на Википедија, како и на сродните проеки [[s:Корисник:Brainmachine|Викиизвор]] и [[wikt:Корисник:Brainmachine|Викиречник]] кои се на македонски јазик. Ова корисничко име го имам и на <span class="plainlinks">[http://translatewiki.net/wiki/User:Brainmachine translatewiki] и [http://freedomdefined.org/User:Brainmachine freedomdefined]</span> кои не се на Викимедија.
 
;Дваесет правила за Википедија за заедничко работење:
# Википедија е проект за секого со добронамерност, трпение и желба за учење.
# Секој може да уредува, но секој исто така може да го смени секое уредување.
# Правилата се за да помагаат, а не да попречуваат.
# Подобро е да има добар никулец, отколку да нема статија.
# Подобрувањето е подобро од бришењето, но бришењето е подобро од чувањето на лоши статии.
# Енциклопедијата не е ниту игралиште, ниту форум за дискусија.
# Со соодветна грижа, секоја статија може да биде избрана статија.
# Релевантноста не потекнува од твојата местоположба.
# Технологијата е средството, а не целта.
# Квалитетот потекнува од искуство и од постојано подобрување.
# Релевантност е она што читателот го пребарува за да си го прошири знаењето.
# Учењето од другите е клучот за успехот.
# Здравиот разум е нешто што на сите им треба, но што малкумина одлучуваат да го искористат.
# Енциклопедијата ги опишува темите објективно, без морална гледна точка.
# Квалитетот не се создава со додавање на белешка со предупредување.
# Ако имаш многу силен став за нешто, ќе ти биде тешко да пишуваш за тоа на енциклопедиски начин.
# На попречувачите и на вознемирувачите ќе им биде покажана вратата.
# Администраторите се служители на читателите и уредувачите.
# Не е заменлив никој којшто добро работи.
# Навистина, постојат поважни работи во животот од создавање на енциклопедија.
</div><br />
 
{| cellpadding="3" style="border: 0" width=100%
<!--|-
| {{/Кутија|слика=Userbox prefer.png|наслов=[[Википедија:Кориснички кутии|Кориснички кутии]]|страница=Кориснички кутии}}
|-
| {{/Кутија|слика=Original Barnstar Hires.svg|наслов=Одличја|страница=Одличја}}
|-
| {{/Кутија|слика=Stock post message.svg|наслов=Ту-ду|страница=Работа}}
|-
| {{Вики-Одржување|Brainmachine|state=collapsed}}-->
|-
|{{корисничка страница}}
|}
 
{{/тема|дно}}