Дафина Зеќири: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.197 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
'''Дафина Зеќири''' позната како (Дафи) родена на [[13 април]] [[1989]] во Верберг, [[Шведска]].<ref>[http://www.teksteshqip.com/dafina-zeqiri/biografia Dafina Zeqiri: Biogarfia]</ref> Се вратила во [[Косово]] како обична девојка и веднаш се прославила. Со својата прва песна таа се најде на топ листите меѓу првите пеачи. Со нејзиниот убав глас и нејзиното танцување Дафина се смести меѓу најдобрите и најбараните пеачки во Косово. Дафи е нејзиното уметничко име. Првпат се појавува во музичката сцена кога имала само 4 години, а на свои 7 години пеела во хор во Шведска. Таа е една од најбараните текстопици на албанската музика, затоа што кога имала само 10 години напишала неколку песни. Нејзиниот талент за музика и понатаму го развива во средно музичко училиште.
 
== Кариера ==
Во 2007:
Во полифест победила со песната, "''Rrall e Përmall''"(Ретко и Единствено)
 
Во 2008:
Дафина напраи боом во полифест со песната "Adios" и беше доделена награда од публиката.
Во истата година 2008,го издала нејзиниот прв албум на пазарот цо наслов "KnockDown".
После тоа продолзува на фестивалот Këngën Magjike (Магична Песна) 2008,кој ја доби наградата "Magjia e Parë"(Првата Магија)цо песната"Bateritë".
 
Во 2009:
После тоа она уште повекје станува популарна преку танцуваљето во емисијата"Op Labi Party (Нова година 2009)" била подобра од сите и така победила на натпреварот.
Во текот на 2009 успехот продолзува со две многу добредојдени соработки со познатите пеачи како Блеро& Ф-Кау во песната"La vida Loca" и со Capital-T & 2po2 "Shumë Nalt".Двете песни се предвори хитови на лето 2009.
Во Маи истата година го освои "Best RNB" во Top Fest 6со песните "Dua Që Ta Di",песната схто и ја напраи Дафина позната и во Албанија.
Во август беше прогласена за Жена суперзвезда 2009 во Teksteshqip.com,оставаќи зад својот директен конкурент Гента Исмајли.
Во септември на кој присуствува Полифес "Amazing Girl"и ја освои наградата на публиката за трет пат. Во текот на 2009 година ја импресионира публиката со два успешни клипови: "Shumë Larg" (Pulla Pictures) и "Amazing Girl" (Entermedia). Gjithashtu realizon reklamën "StarCard" per TEB Bank.
 
== Наводи ==
25

уредувања