Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Одземени 43 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(minus iw, Wikidata)
с
''[[јавански паун]]''<br />
}}
'''Паун''' ({{науч|Pavo}}) се два [[видрод (биологија)|видрод]] наод два [[птицавид (биологија)|птицивида]] од [[род (биологија)птица|родотптици]] „паун“ (или '''пауни''') од [[фамилијасемејство (биологија)|фамилијатасемејството]] [[фазани]]. [[Африкански паун|Африканскиот паун]] е сместен во свој род, (''Afropavo''), но оваа статија не се однесува на него. Пауните се најпознати по својата екстравагантна [[опашка]] која ја отвораат како дел од [[додворување]]то. Женскиот паун е кафен или сивокафен.
 
Двата вида се:
Некои одгледувачи на фазани велат дека Јаванскиот паун може да има повеќе подвидови.<ref>[http://www.pavo-muticus-muticus.de/english/]</ref><ref>[http://wwwuser.gwdg.de/~ipfeiff/Publikation.pdf PDF на германски]</ref>
 
Пауните некаде ги среќаваме во посебна фамилијасемејство од Фазанитефазаните [http://www.wpadeutschland.de/index3.html].
[[Податотека:Green Peafowl Male.jpg|thumb|250px|right|Јавански паун]]