Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

с
нема опис на уредувањето
с
с
основан = {{Start date and age|1964}} |
терен = [[стадион Железарница]] |
тренер = Срѓан Захариевски |
капацитет = 3.000 |
лига = [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Прва македонска лига]] |
 
== Историја ==
Металург е оформен [[1964]] година. Своите натпревари ги игра на [[Стадион Железарница|стадионот Железарница]]. Во својата историја, клубот две сезони има настапувано во 2. Југословенска лига. По независноста на [[Македонија]] клубот учествувал во првата сезона во [[Прва македонска фудбалска лига|Првата македонска фудбалска лига]], каде во есенскиот дел ја освоил вицешампионската титула, но на крајот на сезоната испаднал од лигата. Од тогаш клубот настапувал во [[Втора македонска фудбалска лига|Втората лига]] и во [[Трета македонска фудбалска лига|Третата лига (Север)]].
Од сезоната [[Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009|2008/2009]], па наваму Металург игра во Првата Лига.
Металург е освојувач на [[Куп на Македонија (фудбал)|Купот на Македонија]] во 2011 година.
{{Прва фудбалска лига на Македонија 2013/2014/2015}}
 
{{Шаблонска група