Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
Доуленд - Дауленд
с
(Доуленд - Дауленд)
[[Податотека:Dowland Lachrymæ.gif|мини|десно|Насловна страница на музиката за „Солзи“]]
'''Џон ДоулендДауленд''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''John Dowland'') ([[1563]] - {{починал на|20|февруари|1626}}) е [[Англија|англиски]], а можеби родум [[Ирска|ирски]] [[композитор]], пејач и [[лејта|лејтист]]. Денес тој е најпознат по неговата [[песна]] „Течете, солзи мои“.
 
За неговиот ран живот многу малку се знае, но се мисли дека е роден во [[Лондон]] или можеби во [[Даблин]]. Се знае дека отишол во Париз во [[1580]] каде бил во служба на амбасадорот на францускиот двор. ДоулендДауленд тогаш станал [[римокатолицизам|римокатолик]], што тој сметал дека го довело до недобивањето на фукнција на [[протестантизам|протестантскиот]] двор на [[Елизабета I]]. Меѓутоа, тој никому не му имал кажано за својата вероисповест. Наместо таму, тој работел на дворот на [[Кристијан IV]] во [[Данска]]. ДоулендДауленд се вратил во [[Англија]] во [[1606]] и во [[1612]] г. се вработил како еден од лејтистите на англискиот крал [[Јаков I (Англија)|Јаков I]]. Починал во [[Лондон]].
 
Најголемиот дел од ДоулендоватаДаулендовата музика е за неговиот сопствен инструмент, лејтата. Тука се вбројуваат неколку книги со музика за соло лејта, [[лејтска песна|лејтски песни]] (за еден глас и лејта), делумни песни со придружба на лејта и неколку дела за конзорциум од [[ножна виола]] и лејта. Неговото најпознато дела е лејтската песна „Течете, солзи мои“ (''Flow My Teares'').
 
Подоцна ДоулендДауленд го компонира неговото најпознато инструментално дело, „Солзи“ (''Lachrimae'' или ''Seaven Teares Figured in Seaven Passionate Pavans''), збирка од седум за пет ножни виоли (да гамба) и лејта, секоја од нив базирана на „Течете, солзи мои“. Во своето време ова станало едно од најпознатите конзорциумски дела. Неговата [[павана]], „Древни солзи“ („Lachrymae antiquae“) исто така била меѓу големите хитови на XVII век.
 
ДоулендоватаДаулендовата музика често се подликува со [[меланхолија]] која била модерна во музиката во тоа време. Тој има компонирано едно конзорциумско дело со наслов ''Semper Dowland, semper dolens'' („Секогаш ДоулендДауленд, секогаш тажен“), кој накратко го опишува духот на речиси целиот негов опус.
 
ДоулендоватаДаулендовата песна, „Дојди длабок соне, лик на вистинска смрт“ (''Come Heavy Sleepe, the Image of True Death''), служела како инспирација за „[[Ноктурно]] по Џон ДоулендДауленд за гитара“ на [[Бенџамин Бритен]] (''Nocturnal after John Dowland for guitar''), компонирано во 1964 за гитаристот [[Џулијан Брим]]. Ова дело се состои од осум варијации, сите врз база на таа песна или придружбата за лејта, конечно завршувајќи со гитарска изведба на самата песна.
 
== Снимки ==
Анонимен корисник