Разлика помеѓу преработките на „Сирија“

Одземени 12 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Сирија''' ({{lang-ar|سورية}}) или официјално '''Сириска Арапска Република''' ({{lang-ar|الجمهورية العربية السورية}}) е држава во [[Југозападна Азија]]. Сирија наНа запад излегува на [[Средоземното Море]] и граничи со [[Либан]], на север со [[Турција]], на исток со [[Ирак]], на југ со [[Јордан]] и на југозапад со [[Израел]].
 
Терминот „Сирија“ порано се однесувал за целиот регион [[Левант]], но денес оваа држава се наоѓа на територијата на неколку стари кралства и империи кои порано опстојувале и биле дел од старата Сирија. [[Дамаск]], денешниот главен град на државата, бил главен град и на стариот [[Омејади|Омејадски Калифат]], како и седиште на [[Мамлучки Султанат|Мамлучкиот Султанат]]. Дамаск се смета за еден од најстарите градови со постојана населеност во светот.<ref>[http://web.archive.org/web/20061111111827/http://ancientneareast.tripod.com/Ramad.html Neolithic Tell Ramad in the Damascus Basin of Syria]. Retrieved 2010-02-01.</ref>