Разлика помеѓу преработките на „Сирија“

Одземени 32 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|leader_name2 = [[Ваел Надер ел-Халки]]
|area_rank = 88-ма
|area_magnitude = 1 E11
|area_km2 = 185.180<!--DO NOT include the Golan Heights here-->
|area_sq_mi = 71479 <!--Do not remove per [[WP:MOSNUM]]-->
Сирија е владеена од партијата ''„Бат“'' уште од 1963 година, иако всушност со државата владее мала група воени и политички челници. Моментален [[претседател на Сирија]] е [[Башар ел-Асад]], кој е на таа позиција по втор пат. Башар ал-Асад е син на [[Хафез ал-Асад]], [[претседател на Сирија]] од [[1970]] до [[2000]] година.<ref>[http://www.bartleby.com/65/ba/Baathpar.html Baath Party] The Columbia Encyclopedia Sixth Edition 2001–05. Retrieved 2007-06-13.</ref><ref name="autogenerated1">{{cite web|url=http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/3580.htm |title=Syria (05/07) |publisher=State.gov |date= |accessdate=2008-10-25}}</ref> Државата имала важна улога во регионалната политика, особено во конфликтите на [[Израел]] со арапските држави.
 
Главен град на Сирија е Дамаск, но најголем град во државата е [[Алепо]]. Вкупната површина на Сирија изнесува 185.180 kmкм<sup>2</sup> каде живеат околу 22.198.110 жители. Околу 80% од населението на Сирија се [[Арапи]], додека остатокот вбројува [[Курди]], [[Ерменци]] и [[Туркмени]].<ref name="autogenerated1"/> Официјален јазик во државата е [[арапски]]от, додека најголема религија е [[ислам]]от.
 
== Етимологија ==