Разлика помеѓу преработките на „Егејско Море“

Додадени 96 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник
|}
 
'''Егејското море''' или '''Бело Море''' (испишување пред 1945 година: '''Б{{Уникод|ѣ}}ло море''',— дел од [[Средоземно Море|Средоземното Море]] меѓу [[Егејска Македонија]], [[Грција]] и [[Турција]]. Преку [[Босфор]], [[Мраморно Море|Мраморното Море]] и [[Дарданели|Дарданелите]] е поврзано со [[Црно Море|Црното Море]]. Се претпоставува дека е колевка на две големи [[стар век|древни]] култури.
 
Подоцна со морето владеат и [[Персија|Персијците]], [[Римско царство|Римјаните]], [[Византија|Византиците]], [[Џенова|Џеновјаните]], [[Венецијанска Република|Венецијанците]] и [[Отоманско царство|Османлиите]].
21

уредување